Jadrové vŕtanie železobetónu svojpomocne ?

Dali ste si aj Vy takúto otázku?

…je lepšie pre jadrové vŕtanie železobetónu objednanie odbornej firmy zaoberajúcej sa diamantovou technikou, alebo radšej zájsť do požičovne a mať to ako sa na Slovensku hovorí lacnejšie a ušetriť ?

Keď sa na to pozeráte z diaľky, ako niekto vŕta železobetón, vyzerá to pomerne jednoducho, no zo skúseností a školení, ktoré neustále absolvujeme to až také jednoduché nie je, ako to na prvý pohľad vyzerá. Opak je väčšinou pravdou.
Neznamená, že ak viete nakotviť na hmoždinku trebárs poličku do kúpeľne za pomoci príklepovej vŕtačky, tak vŕtannie jadrovou vŕtačkou je to isté!

Uvediem pre Vás zopár základných vecí, prečo je lepšie objednať si špecialistu, ako sa snažiť ušetriť:

  • samotné kotvenie jadrovej vŕtačky je vecou dlhoročných skúseností aj keď to vyzerá jednoducho
  • pri zlom ukotvení jadrovej vŕtačky sa v priebehu vŕtania železobetónu stojan veľmi ľahko uvoľní a nastáva problém, ktorý je pre laickú verejnosť často krát veľmi zložitý. V horších prípadoch sa stáva, že odpadne zo steny kompletná vŕtačka aj so stojanom.
  • samotné vŕtanie železobetónu je citlivá vec, ktorá vyžaduje prax a hlavne cit v rukách
  • zaseknutá jadrová vŕtačka, resp. jej diamantový vrták v železobetónovej stene Vás môže stáť nemalé peniaze, ktoré niekoľko desaťnásobne prevyšujú poplatok za vŕtanie odbornej firme
  • správne nastavenie chladiacej a výplachovej vody je tiež alchýmia a chce to skúsenosti, pretože väčší tlak v žiadnom prípade neznamená rýchlejšie vŕtanie

Nechceme samozrejme žiadneho kutila odhovárať, aby si to takpovediac neurobil sám, no zbytočne stratený čas a možno aj eurá z peňaženky navyše nie sú práve pridanou hodnotou, skôr znechutením, radšej trávte čas s rodinou, alebo priateľmi a odbornú robotu akou je jadrové vŕtanie železobetónu nechajte certifikovaným firmám v oblasti diamantovej techniky.

Adrián Šoltés, InnoHouse s.r.o., Košice
www.profi-vrtanie.sk

Pridaj komentár